לומדות וסימולטורים בעולם האבטחה (כתבה שניה בסדרה)

ב-11.08.2016 החלטת ממשלה מס' 1870 הקובעת שעל משרדי הממשלה להיערך לשימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ובהם שימוש בסימולטור ירי ולומדות במטרה להביא לצמצום בימי הרענון השנתיים הנדרשים לעניין כשירות המאבטחים. על סימולטורים ולומדות בעולם האבטחה.

כתב: אמנון חביב

"האתגר המרכזי העומד היום בפנינו, הוא לשמר את הידע שנרכש בהכשרות, לרענן נשכחות ולהעמיק את הידע הקיים. אתגר זה מחייב חדשנות ושילוב טכנולוגיות למידה מתקדמות", אומר סנ"צ אייל זילברמן ראש מדור הכשרות בחטיבת האבטחה בראיון למגזין מצודה. על למידה מתוקשבת בעולם האבטחה כתבנו לראשונה כבר בשנת 2013, מאז עברו לומדות רבות בנהר ההדרכות.. והלמידה המתוקשבת הפכה לחלק אינטגראלי בגופי אבטחה רבים. כפי שמעידה הכותרת של מאמר זה, החל משנה זו השימוש בלומדות ובסימולטורים יהפוך למחויב המציאות.

אז מהי למידה מתוקשבת?

למידה מתוקשבת או CBT הינה למידה פרטנית של תוכן מקצועי באמצעות מחשב. הלומדות כוללות שימוש במגוון רחב של מדיות המחשה ובהן; טקסט, תמונות ואיורים, סרטוני הדרכה, אנימציה ושלל טכנולוגיות נוספות המעשירות את הלומד. הלמידה מנוהלת (מתוכננת, ומבוקרת) באמצעות מערכת ניהול למידהL.M.S – Learning Management System .

למה עכשיו?

השימוש בלומדות אינו דבר חדש. מיום הגעת המחשב האישי החלו להופיע גם פתרונות למידה מתוקשבים אשר במשך שנים רבות היו נחלתם של ארגונים בודדים, לרוב חברות פיננסיות כבנקים וחברות ביטוח שהיו מהראשונים "להתמחשב".

בשנים האחרונות חל מפנה דרמטי בנושא הנובע ממספר סיבות: הראשונה שבהן היא הנגישות – המחשב, ככלי עבודה, מצוי היום ברבים ממקומות העבודה ובכלל זה במערכות האבטחה. הסיבה השניה הינה אוריינות דיגיטאלית (Computer Literacy) – נדיר היום למצוא מאבטח שאינו יודע שימוש בסיסי במחשב. אבל השינוי המהותי ביותר אשר גרם לתפנית הינו "רוחב הפס". בעבר רוחב הפס האינטרנטי היה צר ועלותו גבוהה. נתון זה השתנה בשנים האחרונות לבלי הכר והוא מאפשר היום להעניק שירותי למידה מתוקשבת מרחוק או במילים מקצועיות שירותיSAAS (software as a service).

"יכולות אלו פתחו בפנינו אפשרויות שלא היו בעבר", אומרת צליל רפאל מנהלת השיווק של חברת "עומרים – המרכז הישראלי ללמידה מתוקשבת" המתמחה בפיתוח ושיווק לומדות לעולם האבטחה והחירום". "אנחנו מציעים מעל מאה וחמישים מערכי למידה מתוקשבים מהם 50 שנועדו לעובדים מן המניין. כלל הלומדות מאוכסנות בשרתי ענן וזמינות ללומדים 24/7 מכל מחשב, טאבלט ואפילו טלפון נייד. הודות לרישות, אנשים יכולים לבצע למידה כמעט מכל מקום, ובכל זמן במהירות מספקת ובאיכות טובה. יכולת זו מאפשרת הכשרה בסיסית, רענון ושינון של חומרי הלמידה ללא תלות במדריך במתקני ההדרכה ועוד".

כיצד מתבצע תהליך למידה מתוקשבת?

"אנחנו מנהלים את מערך הלמידה שלנו בעזרת תוכנה ייעודית המכונה באופן כללי LMS – (learning management system) או בעברית 'מערכת ניהול למידה' מערכת זו מאפשרת ללקוח אפשרות לפיקוח ובקרה אחר כל לומד, יחידה או ארגון.

"לכל לקוח (חברת אבטחה, מתקן, מחלקה) אנחנו פותחים 'שער כניסה' ייעודי לו הכולל את שם הארגון, לוגו החברה וכדומה כך שהעובד מקבל את התחושה שהוא לומד באתר למידה של הארגון בו הוא פועל. לכל תלמיד מוקצים לומדות ומבחני הסמכה בהתאם לתפקידו בארגון כפי שקבע לו מנהל ההדרכה. לכל תלמיד מוקצים גם קוד וסיסמה באמצעותם הוא נכנס למערכת. המערכת מזהה את התלמיד ומקצה לו את מערך הלימוד שנקבע עבורו".

שליטה ובקרה

לכל ארגון נקבע מנהל המקבל "רישיון מיוחד" המאפשר לו לעקוב אחר הליך הלמידה, המבחנים הציונים ושמירת הכשירות של כל תלמיד, מחלקה או של הארגון כולו. מערכת הLMS שלו מתממשקת לתוכנות Top Gun ("תו התקן", "בטחונית" ותוכנת "קב"ט" ) בעזרתה מנוהל היום מעקב ההכשרות של כלל הגופים המונחים בישראל ודרכם למערכת "או"ר" של חטיבת האבטחה.

"לאור החלטת הממשלה והיערכות חטיבת האבטחה לנושא גם אנחנו בעומרים נערכים לתת מענה רוחבי לכלל הגופים המונחים", אומרת צליל. "לאחרונה סיימנו את פיתוחה של חבילת לומדות בתחום 'אבטחה מונעת' שהוכנה אחד לאחד על בסיס החומר הלימודי שאושר ע"י מדור הכשרות. חבילה זו נמצאת בהרצה בחמישה גופים מונחים שנבחרו לצורך כך".

מהם יתרונות הלמידה המתוקשבת:

מזה שנים מתקיים מעקב מחקרי אחר יתרונות וחסרונות בלמידה מתוקשבת כאשר התפיסה הרווחת היום היא שלמידה זו, כאשר היא משולבת עם הדרכה פרונטלית היא הדרך האופטימאלית להדרכת עובדים בתחום של נהלים והוראות עבודה. כאשר מדובר במספר גדול של עובדים הפועלים בפריסה גאוגרפית גדולה וברמת תחלופה גבוהה והנדרשים בידע ובכלים רגולטורים, אחידים וברורים לצורך עבודתם אין ספק שלפתרון המתוקשב יתרון עצום על כל אלטרנטיבה אחרת. כאשר גם לוקחים בחשבון את הזמינות 24/7 מכל מחשב וחוסר הצורך להמתין לצבר חניכים, למדריך לכיתה וכדומה ואת נקודת המוצא ששעה אחת של למידה מתוקשבת שווה לארבע שעות כיתה הרי החיסכון בעלות ובמשאבים אחרים היא דומיננטית.

מעבר ליתרונות הרבים לארגון, ללמידה מתוקשבת יתרונות רבים עבור הלומד ולהלן מס' דוגמאות:

 • קוגניציה – אנשים לומדים טוב יותר כאשר הם מפעילים מגוון של ערוצי קלט בעת תהליך הלמידה; שמיעה, קריאה, כתיבה, בחירת עצמים וכד'.
 • המחשה – אנשים לומדים טוב יותר כאשר משתמשים בסימולציות והדגמות מוחשיות בתהליך הלמידה – תמונות, סרטים ואנימציה.
 • שונות בין לומדים – הלומדה מאפשרת התאמת תכנים ורמת למידה לכל קבוצת תלמידים.
 • אינטראקטיביות – הלומדה מאפשרת למידה אפקטיבית יותר באמצעות הפעלת הלומד ושליטה שלו על קצב ורצף הלמידה.
 • בחינה עצמית – בכל פרק נדרש הלומד לענות על שאלות הבנה. מענה שאינו נכון יחזיר את הלומד לסעיף הרלוונטי בלומדה.
 • הבניה – השימוש בלומדה מאפשר הבניה של החומר הנלמד ורצף הלמידה המומלץ.

חפיפה לעובד חדש

ברוב החברות והמתקנים נדרש המאבטח החדש לעבור תקופת חניכה ("חפיפה") באתר בו יעסוק ללא קשר להכשרת הבסיס אותה הוא עובר בבית הספר להכשרה. חפיפה זו נמשכת בין יומיים לשבוע וכוללת למידה של מבנה, מערכות ביטחון ובטיחות ורשימה ארוכה של נהלים והוראות עבודה. "הלמידה המתוקשבת מאפשרת לקצר את זמן החפיפה ביותר מ-2/3" אומר אלון דוד מנהל תפעול האחראי על כ- 500 עובדי אבטחה וחוסכת לנו בעלויות של שעות עבודה.

לצורך המחשה – חברה הקולטת בכל שנה 500 עובדים המבצעים בממוצע 3 ימי "חפיפה" בני 8 שעות, משקיעים בפעולה זו כ – 480,000 ש"ח בהנחה ששעת עבודה עולה למעסיק 40 ש"ח. "חפיפה" המשלבת לומדה תסתיים ביום חפיפה אחד המורכב מ-5 שעות לומדה ושלוש שעות שטח. החיסכון במקרה זה יעמוד על 320,000 ₪ לשנה.

סימולטור בשירות באבטחה

בדומה ללומדות גם תחום זה אינו חדש. סימולטור (בעברית "מדמה") הוא מתקן המאפשר הדמיה או חיקוי של פעילות מסוימת במצבים ותרחישים אופייניים שונים, שהם חלק מהמציאות היום יומית של איש האבטחה. סימולטורים לאימון אנשי צבא נמצא בשימוש כבר ממלחמת העולם הראשונה לצורך אימון פרשים בלוחמה מעל גבי סוס בעת רכיבה. מאז כמובן עבר תחום הסימולציה כברת דרך רבה ועם כניסת המחשבים לעולמנו השימוש בסימולטורים להכשרת מפעילי אמצעי לחימה שונים התפתח לבלי הכר.

הסימולטורים נועדו בהגדרתם לשפר את מיומנויותיהם המוטוריות והקוגניטיביות של המתאמנים כאשר הם נדרשים להתעמת עם תרחישים ויזואליים שונים שאיתם יידרשו להתמודד במסגרת תפקידם.

לסימולטור יתרונות רבים על-פני האימון הרגיל, "יבש" או "רטוב" (תרגיל אש חיה):

 • האימון בסימולטור זול בהרבה מאימון במציאות.
 • בסימולטור ניתן לדמות תרחישים ומצבי-חירום שונים, קרובים למציאות, ושביצועם בכלי האמיתי אינו אפשרי או שהוא כרוך בסכנת-חיים.
 • בסימולטור ניתן לשלב אמצעי בקרה ותיעוד שונים, המאפשרים ניתוח ותחקור של התנהגות ופעולות המתאמן, לצורך שיפור דרכי התמודדותו עם המצבים במציאות וכן לצורך שיפור תורות הלחימה.
 • את הסימולטור ניתן להתקין בכיתת לימוד במתקן עצמו כך שאין צורך לנייד עובדים למטווח מרוחק ובמקרים רבים ניתן לבצע אימונים תוך כדי משמרת ובכך לחסוך זמן עבודה יקר.
 • מתקן הסימולציה המתקדם בישראל לצורך אימון אנשי חוק נמצא בבית הספר לשוטרים החדש ליד בית שמש. מתקן זה מאפשר אימון של יותר מאיש משטרה אחד במקביל בתרחיש המוקרן על גבי מסכים המשדרים 360 מעלות. חסרונו של מתקן זה,
 • הנחשב מהמתקדמים והטובים שקיימים היום בעולם, הוא בעלותו הגבוהה ובצורך בהכש­­רה מיוחדת לצורך הפעלתו.

בשונה מהמתקן בבית שמש קיימים בעולם פתרונות סימולטיביים רבים שעלותם קטנה בהרבה אך עדיין מדובר בסכומים שאינם מאפשרים לרוב ארגוני האבטחה להצטייד במתקנים שכאלו. יתרונן של מערכות הסימולציה "הקטנות" הוא בניידותן. אומנם רוב הסימולטורים הניידים אינם מאפשרים אימון ב 360 מעלות אך הם בהחלט מאפשרים קפיצה משמעותית ביכולת האימון למאבטחים. בימים אלו מתקיימת עבודת מטה אשר תגדיר את הדרישה המבצעית למתקני אימון סימולטיביים למאבטחים מונחים ולדברי סנ"צ אייל זילברמן, ראש מדור הכשרות בחטיבת האבטחה, עד סוף השנה ניתן יהיה לראות מערכות למידה מתקדמות ובהן לומדות וסימולטורים בבתי הספר להכשרה.

להלן מס' יתרונות נוספים:

 • לומדה מאפשרת התאמה מוחלטת לצרכי החברה/אתר.
 • הלומדה יוצרת אחידות ושפה משותפת בין כללי עובדי הארגון.
 • הלומדה מאפשרת התאמת התכנים לכל לקוח, תחום או תפקיד.
 • שליטה מוחלטת על החומר הנלמד (ללא תלות ביכולת מדריך מקומית).
 • מאפשרת ביצוע עדכונים בחומר הנלמד (שינוי תכנים) באופן קצר יחסי ורוחבי, (התוכן מעודכן פעם אחת ומופץ ברשת לכולם באופן אחיד).
 • מאפשרת לוודא כי החומר הנלמד אכן הובן ע"י התלמיד (כל יחידת לימוד מלווה במבדק ידע).
 • המערכת לעולם לא שוכחת ולעולם אינה מחסירה מידע – פעם הכנסת את החומר ואתה יודע שהוא יועבר במלואו לעובד – ללא בעיות וללא הנחות.
 • לומדה מאפשרת חיבורה לנייד העובדים בין מגזרים ובין מתקנים כאשר עלות המעבר (ההכשרה הנדרשת) היא נמוכה.
 • אין צורך להוציא את העובד לימים רבים ממעגל העבודה – שעת למידה = לארבע שעות כיתה.
 • אין בעיית ערנות – עובד המגיע להדרכה אחרי או לפני משמרת לילה – העובד יכול לבצע למידה גם תוך כדי משמרת.
 • יכולת לזהות קשיים במסגרת הלימוד – פרקים חלשים או לא מובנים.
 • אפשרות להכין את העובד לרענונים לפני ביצוע ההכשרה – מקטין נפל וכשל בבחינות.
 • לימוד בעזרת לומדות תורם לחיסכון משמעותי בעלויות ההכשרה ועלות שכר עבודה.
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.